Strýko miluje Fica (a nemá rád internet)

Autor: Denisa Priadková | 7.2.2011 o 22:08 | (upravené 8.2.2011 o 19:36) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  830x

Hádali sme sa, odkedy som začala rozprávať. On, že: „uvidíš, až sa vydáš“, ja, že: „neuvidím, lebo sa nevydám!“. Just, aby som nevidela. Pretože toho, čo vidí on, sa ja odmalička desím. Neznesie kritiku ani otázky, no blízki i známi mu radšej ustúpia, pre „pokoj“ v rodine.

V puberte, prišiel na rad strýkov univerzálny konverzačný ťah: „O tom sa s tebou baviť nebudem, na to máš málo skúseností.“ Mal vtedy asi 35 rokov. Ja mám dnes čosi cez 40 a včera ten argument použil znova.

 

Zopakoval aj verziu chvastúnskej reči vidiečana v meste, voľakedy spojenú s prehliadkou garáže, keď si kúpili škodovku či obývačky, v ktorej stál nový farebný televízor. Pre mladšiu generáciu podotýkam, že socializmus umožnil pozvať príbuzných na rezeň dokonca i v prípade nákupu magnetofónového rádia Grundig z tuzexu. Jasné, že mojej mame, slobodnej matke potom všetky tie rezne spočítal.

 

Tentoraz strýko pyšne ukazuje nový dom svojho syna. Kvôli nemu sa presťahoval do paneláku z „domu“, ktorý na konci Prievozu hrdo, na vzor menších petržalských panelákov sám kedysi zmaltoval. Ani slovo o tom, že sa celý život vysmieval zvyšku rodiny, ktorá žila v bytoch a netúžila v Bratislave pestovať sliepky, zajace a čuduj sa svete ani mrkvu. Sedím, premýšľam, čo povedať. Kde niet debaty, niet sebareflexie, hľadania pravdy, ničoho.

 

Štandard domčeka pri Norimbergu komentuje hyperbolami, tu a tam vsunie fotku z dovolenky z Grécka. Mlčím. „Ólinklúziv“ prízvukuje a čaká. Nič. Je nesvoj. Po pätnástej fotografii obývačky z pseudoluxusným kozubom sa mi priťažilo. Podotýka, že o politike sa so mnou baviť nebude, no vzápätí zanadáva na parlamentnú demokraciu a zamudruje, že Slovensko je špinavé, zanedbané a nemravné, pretože po parlamente pobiehajú hulváti ako Sulík. Nedá mi. Podotknem, že Sulík najviac rozčuľuje tých, ktorí nezbohatli svojím podnikaním, ale čachrami s peniazmi daňových poplatníkov.

 

Použije ďalší trik. Odveci. Že mladí dnes sedia len pri internete, hrajú sa a nič nerobia. Oponujem, že je jedno, či voľakedy vysedávali na sídlisku, hrali karty, pili pivo alebo čumeli na telku. Odveci: on má v televízii 500 programov a nič dobré tam nevidí, všade len sex, násilie a vulgarizmy. Snažím sa o optimistickú víziu, že vyberanie obsahu na internete už dáva možnosť nespoliehať sa na predpokladaný (ne)vkus väčšiny. Rozčertí sa. Internet vraj požiera čas a tí, čo vedia pracovať, rozumej on, na blbosti a hry nemá kedy.

 

Skúšam vysvetliť, že internet, na ktorom jeho syn v Nemecku platí účty namiesto cesty do banky, čas šetrí a že by mu ušetril aj peniaze, keby namiesto telefonátov Skypovali. Mračí sa. Ľudia sú dnes horší a nechodia ani do divadla, kde on celé roky pracuje ako obsluha osvetlenia. Nemajú vzťah ku kultúre. Pridá, ako už aj tam väčšinou hrajú blbosti plné sexu a násilia. A s rehotom zaspomína, ako Furková behala po javisku s „nahým ceckom“, keď sa jej rozopol župan. Ešte nikdy sa mi z divadla nedvíhal žalúdok.

 

Už rozumiem, prečo strýko miloval najprv Mečiara a teraz adoruje Fica. Vidí sa v nich ako v zrkadle. Odrazu sa podpriemerný dedinský závistlivý buran, obmedzený okadeným slovenským plotom, môže stať aj premiérom či prezidentom. Jeden hotový predžutý názor: „Svine, čo za všetko môžu, sú tí druhí, tí sú proti nám, teda i proti vám občania.“ Nič viac. Ešte trocha zlodejiny z tendrov a fondov, ale v tom už sa nerýpe. Nepotrebuje. Nemá čas. A  konštruktívny názor, čo by bolo treba urobiť, aby boli zajtrajšky o trocha lepšie? „Nuž, tak ti poviem, najlepšie by bolo, keby sa tie vlády každé štyri roky nemenili.“

 

Ešteže sa s tetou dá stretnúť aj v parku.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poórovi a jeho ľuďom sa za posledný rok v trnavskej nemocnici darilo

Firmy s väzbami na trnavského podnikateľa dodávajú nemocnici palivo, servisujú počítače a riadia tendre.

KOMENTÁRE

Fico to zabalil, s horúcou kávou si nebude páliť prsty

Aká neopätovaná je náklonnosť kaviarne k Smeru – tam ju predsa nik nemiluje!

Denník SME s knihou Róberta Bezáka

Denník SME pripravil pre vás v utorok 19. decembra špeciálne vydanie.


Už ste čítali?