Strýko miluje Fica (a nemá rád internet)

Autor: Denisa Priadková | 7.2.2011 o 22:08 | (upravené 8.2.2011 o 19:36) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  831x

Hádali sme sa, odkedy som začala rozprávať. On, že: „uvidíš, až sa vydáš“, ja, že: „neuvidím, lebo sa nevydám!“. Just, aby som nevidela. Pretože toho, čo vidí on, sa ja odmalička desím. Neznesie kritiku ani otázky, no blízki i známi mu radšej ustúpia, pre „pokoj“ v rodine.

V puberte, prišiel na rad strýkov univerzálny konverzačný ťah: „O tom sa s tebou baviť nebudem, na to máš málo skúseností.“ Mal vtedy asi 35 rokov. Ja mám dnes čosi cez 40 a včera ten argument použil znova.

 

Zopakoval aj verziu chvastúnskej reči vidiečana v meste, voľakedy spojenú s prehliadkou garáže, keď si kúpili škodovku či obývačky, v ktorej stál nový farebný televízor. Pre mladšiu generáciu podotýkam, že socializmus umožnil pozvať príbuzných na rezeň dokonca i v prípade nákupu magnetofónového rádia Grundig z tuzexu. Jasné, že mojej mame, slobodnej matke potom všetky tie rezne spočítal.

 

Tentoraz strýko pyšne ukazuje nový dom svojho syna. Kvôli nemu sa presťahoval do paneláku z „domu“, ktorý na konci Prievozu hrdo, na vzor menších petržalských panelákov sám kedysi zmaltoval. Ani slovo o tom, že sa celý život vysmieval zvyšku rodiny, ktorá žila v bytoch a netúžila v Bratislave pestovať sliepky, zajace a čuduj sa svete ani mrkvu. Sedím, premýšľam, čo povedať. Kde niet debaty, niet sebareflexie, hľadania pravdy, ničoho.

 

Štandard domčeka pri Norimbergu komentuje hyperbolami, tu a tam vsunie fotku z dovolenky z Grécka. Mlčím. „Ólinklúziv“ prízvukuje a čaká. Nič. Je nesvoj. Po pätnástej fotografii obývačky z pseudoluxusným kozubom sa mi priťažilo. Podotýka, že o politike sa so mnou baviť nebude, no vzápätí zanadáva na parlamentnú demokraciu a zamudruje, že Slovensko je špinavé, zanedbané a nemravné, pretože po parlamente pobiehajú hulváti ako Sulík. Nedá mi. Podotknem, že Sulík najviac rozčuľuje tých, ktorí nezbohatli svojím podnikaním, ale čachrami s peniazmi daňových poplatníkov.

 

Použije ďalší trik. Odveci. Že mladí dnes sedia len pri internete, hrajú sa a nič nerobia. Oponujem, že je jedno, či voľakedy vysedávali na sídlisku, hrali karty, pili pivo alebo čumeli na telku. Odveci: on má v televízii 500 programov a nič dobré tam nevidí, všade len sex, násilie a vulgarizmy. Snažím sa o optimistickú víziu, že vyberanie obsahu na internete už dáva možnosť nespoliehať sa na predpokladaný (ne)vkus väčšiny. Rozčertí sa. Internet vraj požiera čas a tí, čo vedia pracovať, rozumej on, na blbosti a hry nemá kedy.

 

Skúšam vysvetliť, že internet, na ktorom jeho syn v Nemecku platí účty namiesto cesty do banky, čas šetrí a že by mu ušetril aj peniaze, keby namiesto telefonátov Skypovali. Mračí sa. Ľudia sú dnes horší a nechodia ani do divadla, kde on celé roky pracuje ako obsluha osvetlenia. Nemajú vzťah ku kultúre. Pridá, ako už aj tam väčšinou hrajú blbosti plné sexu a násilia. A s rehotom zaspomína, ako Furková behala po javisku s „nahým ceckom“, keď sa jej rozopol župan. Ešte nikdy sa mi z divadla nedvíhal žalúdok.

 

Už rozumiem, prečo strýko miloval najprv Mečiara a teraz adoruje Fica. Vidí sa v nich ako v zrkadle. Odrazu sa podpriemerný dedinský závistlivý buran, obmedzený okadeným slovenským plotom, môže stať aj premiérom či prezidentom. Jeden hotový predžutý názor: „Svine, čo za všetko môžu, sú tí druhí, tí sú proti nám, teda i proti vám občania.“ Nič viac. Ešte trocha zlodejiny z tendrov a fondov, ale v tom už sa nerýpe. Nepotrebuje. Nemá čas. A  konštruktívny názor, čo by bolo treba urobiť, aby boli zajtrajšky o trocha lepšie? „Nuž, tak ti poviem, najlepšie by bolo, keby sa tie vlády každé štyri roky nemenili.“

 

Ešteže sa s tetou dá stretnúť aj v parku.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

KOMENTÁRE

Zeman sa stal hovorcom zlej emócie

Prezidentovi by pomohla umiernenosť, ktorú mu poradil aj Babiš.


Už ste čítali?