Železná cesta k slobode

Autor: Denisa Priadková | 8.4.2013 o 22:39 | (upravené 10.4.2013 o 16:37) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  613x

Stojím pri Dunaji, počúvam Bachovo prelúdium zo záveru Železnej lady a mám pocit, že odteraz na mojich pleciach spočíva ešte väčšia ťarcha. Temer železnou tiažou je dnes pre mnohých cesta slobody v mojej krajine i u susedov, hoci ňou viac-menej kráčame už vyše 20 rokov. Jednou z príčin je akútny nedostatok lídrov so schopnosťou neuhýbať pravde.

Niekto ako vy, pani Thatcherová, človek s vytríbeným citom pre osobnú zodpovednosť a slobodu jednotlivca, odvahou povedať pravdu za každých okolností a bez príkras, hoc by znela trpko v spleti lživých medových slov z úst prázdnych populistov, u ktorých niet cieľov vyšších ako byť znovuzvolený a pevne sa prisať na neodolateľný, no netransparentný a tak strašne nespravodlivý prsník fondov Európskej únie.

Bez ohľadu na rastúci dlh štátneho rozpočtu nás neustále presviedčajú, že to niekto zaplatí. Niekto iný. Na Slovensku sme učebnicovým príkladom spoločnosti, kde chudobných vďačne uvrhneme do ešte väčšej chudoby, len aby bohatší nezbohatli ešte viac. To poznanie je bolestné, pani Thatcherová.

Budete mi chýbať. Vždy, keď si uvedomím, že výnimočnosť a snaha sa u nás trestajú a demokraciou a vzdelaním neostrieľaných voličov možno presvedčiť, že kdesi v EU existuje čarovná truhlica, z ktorej budú uhradené všetky dlhy. Budem hodna Vášho odkazu? Dokážem ľudom všade tam, kde pracujem, vysvetliť, že predtým, ako sa peniaze budú mínať, je potrebné ich zarobiť?

Sľubujem, že sa budem snažiť. Okrem iných Vašich zásluh i preto, akou inšpiráciou i príkladom ste boli a ste pre všetky z nás, ženy, ktoré nechcú len so zásterou postávať za sporákom. Nie, nie sme feministky ani vybľakujúce aktivistky pred základňou v Greenham Common, ktoré komunisti tak radi ukazovali v televízii, zatiaľ čo slobode a pravde podrezávali hrdlo, zatvárali nás a dusili v klietkach.

Jedinou útechou môjmu skľúčenému srdcu je, že ste opäť spolu s milovaným manželom a že tak, ako si neskromne dovolím podotknúť i k svojej osobe, Vám bolo odhalené tajomstvo a požehnanie veľkej lásky. Nech Boh chráni kráľovnú a žehná Vám večne madam.

The iron-hard way to freedom

The world seems a great deal harder on one's shoulder on a day when you, Lady Margaret Thatcher leave for heaven. It is the walk of freedom, my nation and its fellows are walking for over 20 years now, which seems as heavy as iron for so many. Why? I suppose one of the problems is the lack of leaders and teachers like you Mrs. Thatcher around.

Someone with so much respect for individual responsibility and personal freedom, the courage and will to speak the truth, be it bitter, in an uncompromisingly open and sometimes painful way among all those deceitful honeysweet words of empty populists, with no other vision but to be elected and suck the attractive, non-transparent and ever so unjust EU funding tit.

Mindless of the state debt rising, they will keep convincing you that someone else will pay. In my country, Slovakia, I am living the total example of a society of those, rather having the poor even poorer, providing the rich will not get any richer. It hurts, Mrs. Thatcher.

Yes, I will miss you always. Excellency and efforts are punished and uneducated voters are made to believe, there is some magic treasure box, paying for their debts, called EU or something. Will I be worthy of your legacy? Will I be able to explain, wherever I am active, the money must be earned first and spent afterwords?

I shall do my best. Apart from many other things because you were and still are such an inspiration and example for all of us, women, who are no simple houswifes, yet no feminists, no screeming activists partying in front of Greenham Common, which the communists, cutting our throats and putting us to prison for free speach in the best case, showed so proudly, while the rest of us was kept in a cage.

The only comfort in my heart is now, that you are united with your beloved husband Denis and that you, as well as I, may I presumptuously say, were blessed to be revieled the miracle of true love. May God save the Queen and bless you eternally.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?