Tereškovová už zasa sklamala

Autor: Denisa Priadková | 18.9.2013 o 22:52 | (upravené 18.9.2013 o 23:08) Karma článku: 14,25 | Prečítané:  29304x

Nedávno som v rakúskych novinách objavila krátky článok o tom, ako Valentína Tereškovová, slávna sovietska kozmonautka, sklamala návštevníkov Prírodovedeckého múzea vo Viedni, keď na poslednú chvíľu neprišla na plánované stretnutie, vraj kvôli nabitému programu. Astrochtivým Rakúšanom dala košom, hoci stretnutie prisľúbila.

Valentína dala Rakúšanom košom.Valentína dala Rakúšanom košom.Denisa Priadková

 

Múzeum sa verejne ospravedlnilo a ponúklo sklamaným návštevníkom neuskutočnenej besedy výstavu meteoritov. Neviem, či ich to uspokojilo, mne to však pripomenulo osobné stretnutie s prvou ženou v kozme, ktoré sa za dramatických okolností odohralo pred takmer tridsiatimi piatimi rokmi.

Ako iskry nás desiatky vyslali na bratislavský Slavín, privítať najjasnešiu hviezdu sovietskeho neba a dvom našim spolužiakom z Horského parku sa dostalo tej cti, že jej mali asistovať pri kladení vencov na hroby padlých sovietskych vojakov. Mladých chlapcov, ktorí sa koncom vojny dotatárili až sem, aby ich tu zložil nejaký úbožiak z oproťajšej armády v rovnakom veku, mi vždy boli ľúto a dlh slobody voči nim pociťujem bez ohľadu na to, či sa vo verejných priestoroch kochám hustým Leonidovým obočím, alebo oportunistickým ksichtom toho súčasného mudrca.

Tak som v to ráno prekonala pocit, že na mňa niečo lezie, pripla si svoj iskrí odznačik a šup ho na Slavín. Moje ochorenia, obvykle bronchitídy zo života v nikotínovom opare alebo angíny z neurózy a jedu, mali vždy rovnaký priebeh. Ráno nevoľno, potom reumatická horúčka, bolesti kĺbov, popoludní teplota okolo 39 až 40, zimnica a po ošetrení MUDr. Novákom na poliklinike na Mýtnej veterník, ceruzka a zápisník a následná antibiotická úľava.

Neviem, či sa v tom čase sovietsky čas počítal podľa toho, že nad jeho červenou ríšou slnko nezapadalo takmer nikdy, podobne ako svojho čau nad Britským impériom, ale Valentína meškala asi 4 hodiny. Moja angína sa z bolesti kĺbov pomaly presúvala k vysokej teplote, ktorej pobyt na žiariacom slnku v stoji vôbec neprospieval. Naše karafiáty vyzerali ako Lenin v mauzóleu a bývalá textilná robotníčka stále nikde. Pôvodne bledomodré, posedávaním na hroboch a od trávy stále viac ušmudlané spoluiskry ma statočne podopierali, kým som nezačala zvracať. Práve vtom zavrčali šesťstotrojky, hore schodami sa bleskurýchle rútil tesilový sprievod, na konci ktorého akýsi štyria muži ťahali hore schodmi Valentínu.

V rukách mala zvädnutú kyticu a veniec tiež vyzeral moderne. Tak recyklovane. Valentína však bola rovnako veselá ako prezident Zeman, keď nedávno opúšťal ruské veľvyslanectvo. Na mol. Veľa som toho spomedzi kríkov nevidela, môj stav dostúpil vrcholu, zrútila som sa medzi najbližšie pomníky a sklamaná do špiku kosti sledovala, ako Tereškovovú z hrobu dvíhajú asi šiesti pionieri. Nezvládla kladenie venca a sklátila sa s ním.

Tereškovovú naložili do auta, mňa poslali na Mýtnu a život bežal svojim neopakovateľným socialistickým tempom, ktoré sa do mnohých zažralo tak akosi navždy. Len tých Rakúšanov v múzeu mi je ľúto. Nevedeli to, čo ja už dávno. Že kozmonautka je na zemi nesvoja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?